کاشت حلزون گوش در یزد👂

کاشت حلزون گوش یکی از رایج ترین روش های درمان برای مقابله با مشکلات شنوایی است. گوش بعنوان یک عضو اصلی در بدن ، مسئولیت های مهمی را بر عهده دارد و به موجب آن ، برخوداری از سلامت در این عضو ، بسیار حائز اهمیت است. برخی فاکتورها از قبیل بالا رفتن سن یا مشکلات مادرزادی ، گاهی باعث بروز اختلالاتی در این عضو بدن می شود. هر چند استفاده از سمعک ، یکی از راهکارهای حل مشکلات مربوط به حس شنوایی است ولی زمانی که دامنه اختلال در این حس ، عمیق باشد ، روش درمانی کاشت حلزون ، نتیجه بخش تر خواهد بود. اینکه این فرایند درمان چگونه انجام می شود و چه اقداماتی در فاز های قبل و بعد از جراحی مورد نیاز است ، شاید سوالاتی باشد که برای متقاضیان این پروسیجر درمان ، مطرح شود. پاسخ این سوال و بیشتر ، در خصوص این پروسیجر درمان را از زبان یکی از بهترین فوق تخصص کاشت حلزون گوش در یزد دکتر حامد هاتفی بشنوید.

 

کاشت حلزون گوش در یزد - دکتر حامد هاتفی

 

پروتز کاشت حلزونی

ایمپلنت کاشت حلزون گوش وسیله ای است که به منظور کمک به بهبود کیفیت شنوایی در افرادی که دچار کم شنوایی شدید تا عمیق هستند ، می تواند مثمر ثمر واقع شود. با این اقدام ، راه میانبری ایجاد می شود که از طریق آن ، سیگنال ها به طور مستقیم بدون نیاز به عبور از مسیر نرمال شنوایی ، به اعصاب شنوایی انتقال پیدا می کنند. این ایمپلنت ، از دو قسمت خارجی و گیرنده تشکیل شده است. بخش خارجی که در پشت گوش تعبیه می شود ، مسئولیت پردازش صدا و ارسال سیگنال های صوتی به گیرنده را بر عهده دارد. گیرنده ، بعنوان بخش دوم ایمپلنت ، در زیر پوست پشت گوش قرار می گیرد و مسئولیت آن ارسال سیگنال های صوتی به الکترودهایی است که در داخل حلزون گوش بیمار ، کاشته شده اند.

این الکترودها باعث تحریک عصب شنوایی می شوند و سپس مغز ، پیام را دریافت می کند. به دلیل متفاوت بودن کیفیت پیام ارسال شده به مغز ، کیفیت صدای شنیده شده ، مثل یک شنوایی نرمال نیست و زمان لازم است تا با آموزش در یک دوره تقریباً 3-6 ماهه ، فرد به نوع تفسیر پیام های دریافتی توسط مغز و کیفیت صدای شنیده شده ، عادت کند.

نحوه عملکرد کاشت در بهبود شنوایی

اختلال در شنوایی یا بروز مشکل کم شنوایی در برخی افراد به دلیل آسیب دیدن حلزون گوش اتفاق می افتد. در چنین شرایطی ، کاشت حلزون ، اقدامی موثر برای انتقال صدا به اعصاب شنوایی در گوش خواهد بود. اجزای این سیستم ، شامل یک میکروفون است که در پشت گوش تعبیه شده و کار آن ، دریافت صداهای محیط است. بخش بعدی ، یک پردازشگر صداست که مسئولیت دریافت و پردازش صداهای ارسال شده از میکروفن را بر عهده دارد. قسمت دیگر این سیستم ، ایمپلنتی است که سیگنال هایی را از پردازشگر دریافت می کند و آنها را به تکانه های الکتریکی تبدیل می نماید. بخش دیگر این سیستم ، گروهی از الکترودها هستند که پس از دریافت تکانه ها ، آنها را به بخش های مختلف عصب شنوایی ارسال می کنند. در طول فرایند جراحی ، الکترودهایی در حلزون گوش قرار داده می شوند. همه این بخش ها در کنار یکدیگر می تواند به افرادی که از مشکلات شنوایی رنج می برند ، کمک کند.

قبل از کاشت حلزون در یزد ، چه اقداماتی لازم است ؟

کاشت نامرئی حلزون ، پروسیجر جراحی است که هدف بهبود دادن کیفیت شنوایی را در افراد دچار مشکلات شنوایی شدید ، دنبال می کند. این فرایند جراحی اغلب تحت بیهوشی عمومی انجام می شود و تکمیل آن تقریباً به 2 الی 4 ساعت زمان نیاز دارد. در فاز اقدامات قبل از جراحی بازگردانی شنوایی ، لازم است موارد توصیه شده ، انجام شود. برخی از این توصیه ها شامل موارد زیر می باشد:

 • اجتناب از مصرف داروها یا مکمل هایی که پزشک مصرف آنها را در هفته های منتهی به روز جراحی ، ممنوع کرده است.
 • اجتناب از خوردن و آشامیدن چند ساعت قبل از جراحی
 • انجام تست های توصیه شده توسط پزشک از قبیل تست شنوایی ، گفتار و غیره
 • شرکت در جلسه مربوط به انجام معاینات ارزیابی سلامت گوش داخلی
 • انجام آزمایشات تصویر برداری MRI یا CT جمجمه برای بررسی وضعیت حلزون گوش و چارچوب داخلی گوش
 • انجام تست سلامت روان جهت ارزیابی سطح آمادگی و توانایی بیمار برای قرار گرفتن تحت جراحی

فرآیند جراحی کاشت حلزون چگونه انجام می شود ؟

همانطور که پیشتر گفته شد ، این فرایند جراحی ، تحت بیهوشی عمومی انجام شده و به طور متوسط بین 2-4 ساعت طول می کشد. جراح گوش ، برشی را در پشت گوش ایجاد می کند و با باز کردن استخوان جمجمه ، با ایجاد یک سوراخ در حلزون گوش ، الکترود دستگاه داخلی از این سوراخ عبور داده می شود. بعد از انجام این کار ، برش ها بسته شده و جراحی خاتمه می یابد.

مراقبت های بعد از عمل کاشت حلزون 

کنترل درد: درد یک عارضه جانبی طبیعی است که به دلیل تهاجمی بودن ماهیت جراحی ، بیمار بعد از عمل آن را تجربه خواهد کرد. این درد برای یک دوره چند روزه ، قابل انتظار بوده و با مصرف داروهای مسکن از قبیل استامینوفن ، طبق دستور پزشک ، قابل کنترل می باشد.

 • خوابیدن : در حالت نرمال ، لازم است بیمار دو تا سه روز بعد از عمل کاشت حلزون ، برای برداشته شدن پانسمان و ویزیت شدن به مطب پزشک مراجعه کند. بعد از این مدت ، خوابیدن به سمتی که جراحی در آن طرف انجام شده ، محدودیتی ندارد مگر اینکه بیمار به میل خود به دلیل اجتناب از تجربه درد ، از آن خودداری کند.
 • تغذیه : خوشبختانه ، خوردن و نوشیدن بعد از عمل ، چه از نظر حجم و چه از نظر نوع مواد غذایی نیز محدودیتی برای بیمار بوجود نمی آورد. البته ، بدیهی است که دنبال کردن یک رژیم غذایی سالم و مغذی و نوشیدن مایعات سالم خصوصاً آب ، همیشه برای حفظ سلامت و برخورداری از یک روند بهبود هموار ، توصیه می شود.
 • حمام کردن : به بیمار توصیه می شود در چند روز ابتدایی بعد از کاشت حلزون ، مراقب باشد تا ناحیه جراحی شده ، خیس نشود. در طول یک هفته اول بعد از جراحی ، در زمان حمام کردن و شستن موها و بدن ، بیمار باید به گونه ای عمل کند که کانال گوش به هیچ وجه با آب تماس پیدا نکند. با سپری شدن دوره بهبود و بسته شدن زخم ها ، این محدودیت نیز برطرف شده و بیمار می تواند طبق روال قبل ، دوش گرفته یا حمام کند.
 • مراقبت در برابر ضربه : بعد از سپری شدن دوره نقاهت ، دستگاه بیرونی حلزون گوش ، مورد استفاده قرار می گیرد. به بیمار توصیه می شود به منظور جلوگیری از وارد آمدن هر گونه ضربه احتمالی به ناحیه جراحی شده ، از انجام فعالیت های فیزیکی یا ورزشی که احتمال وارد آمدن ضربه به محل جراحی در آنها وجود دارد را برای مدتی ترک کند.
 • شنا کردن : لازم است بیمار در زمان شنا کردن ، دستگاه بیرونی را از گوش جدا کند. البته ، برخی تولیدکنندگان نمونه های ضد آب این محصول را تولید کرده اند که در زمان شنا کردن ، نیازی به جدا کردن آن از بدن نمی باشد.

کاشت حلزون گوش چه فوایدی دارد ؟

کاشت حلزون بعنوان یک تکنولوژی پیشرفته ، با بازیابی توانایی شنوایی ، افرادی که با مشکلات شنوایی دست و پنجه نرم می کنند را کمک کرده و کیفیت زندگی آنها را ارتقا می دهد. مزیت این فرایند در کودکان این است که می توانند از فرایند طبیعی زبان آموزی بهره مند شوند. این فرایند جراحی ، این امکان را به افراد می دهد تا بتوانند در تعاملات اجتناعی ، تجربیات بهتری داشته باشند.

0 0 رای ها
Article Rating
اشتراک در
اطلاع از
guest
2 Comments
قدیمی‌ترین
تازه‌ترین بیشترین رأی
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
مایا
مایا
4 ماه قبل

سلام جناب دکتر می خواستم بدونم آیا بعد از انجام جراحی کاشت حلزون گوش هم امکان آسیب دیدگی مجدد وجود دارد و اگر رخ داد چه اقدامی باید انجام بدیم ؟

دکتر حامد هاتفی

جراح و متخصص گوش و حلق و بینی